B.R.E.A.K.

B.R.E.A.K.

Sierpień 24, 2010
/ / /
Comments Closed

W DNIACH 4-18 SIERPNIA ODBYŁY SIĘ WARSZTATY Z MŁODYMI LUDŹMI W WARSZAWIE I BIAŁYMSTOKU. ZAPOCZĄTKOWAŁY ONE PROJEKT B.R.E.A.K. , KTÓREGO JESTEM POMYSŁODAWCZYNIĄ. KOLEJNE ETAPY TO WYBÓR OSÓB DO SPEKTAKLU, PODZIAŁ NA GRUPY ROBOCZE, PISANIE SCENARIUSZA, PRÓBY I PREMIERA – GRUDZIEŃ 2010.

WIĘCEJ O PROJEKCIE: www.projekt-break.za.pl/blog

A PONIŻEJ O PROJEKCIE W SKRÓCIE I PODSUMOWANIE WARSZTATÓW AUTORSTWA PAWŁA DOBROWOLSKIEGO:

Bbboy’e, b-girls, lockerzy, krumpersi, crib Walkerzy – w sumie 30 młodych ludzi związanych z kulturą hip-hop stanęło na otwartej specjalnie dla nich w okresie wakacyjnym scenie teatralnej. Darmowe warsztaty teatralno-taneczne zostały realizowane w ramach projektu INCLUSIV przez Towarzystwo Prze-Twórcze i Teatr Studio. Celem projektu jest, aby sztuka ulicy zagościła na dobre na deskach teatru, a spektakl B.R.E.A.K., który powstanie w wyniku warsztatów i kilkumiesięcznych prób trafił do repertuaru Teatru.

B.R.E.A.K. to projekt edukacyjno-artystyczny adresowany do amatorów. 8 tancerzy pod opieką tancerki i choreografki Renaty Piotrowskiej oraz dramaturga Pawła Dobrowolskiego w ciągu trzech miesięcy prób przygotuje spektakl poruszający ich sprawy i problemy.

– Chcemy, aby Ci młodzi ludzie, którzy większość swojego wolnego czasu spędzają na ulicy, znaleźli swoje miejsce w teatrze. W większości to amatorzy nie związani wcześniej z teatrem. Jednak ich zdolności taneczne szlifowane regularnie na ulicach, w domach przed telewizorem i lustrem, czynią z nich profesjonalistów. To osoby niesłychanie ambitne, które chcą zrobić ze swoim życiem coś dodatkowego, coś twórczego. Uznaliśmy, że jest to wystarczający powód żeby spotkać się z nimi na płaszczyźnie artystycznej, żeby za pomocą sztuki ulicy, przełożonej na język teatru tańca porozmawiać o ich życiu, problemach i marzeniach – mówią organizatorzy projektu.

W warsztatach rozpoczynających projekt i pracę nad spektaklem wzięło udział 30 osób w różnym wieku. Większość z nich nie ukrywała, że głównym powodem, dla którego biorą udział w projekcie, jest ich miłość do tańca i uparte dążenie do doskonalenia swoich umiejętności.

– Zauważyłem, że regularnie, pod Pałacem Kultury, tuż przy wejściu do Teatru Studio, młodzi bboye regularnie spotykają się, by tańczyć Breaka. Jeśli robią to przed wejściem do Teatru, to czemu nie zaprosić ich do środka? – zastanawia się Paweł Dobrowolski, koordynator projektów edukacyjnych w Teatrze Studio i jednocześnie dramaturg powstającego spektaklu.


Uczestnicy warsztatów przez dwa tygodnie uczyli się podstaw tańca współczesnego, świadomości własnego ciała, kontakt-improwizacji, wyrażania emocji przez taniec. Poznawali podstawowe techniki aktorskie oraz pracowali nad emisją głosu. W ramach zajęć oglądali projekcje spektakli „Cost of living” grupy DV8 Phisical Theatre i „Sure, Shell we talk abaut that?” Constanzy Marcras. Młodzież miała również okazję sprawdzić się na scenie odgrywając poszczególne scenki aranżowane przez Renatę Piotrowską. Jedynie za pośrednictwem własnego ciała i improwizacji, uczestnicy próbowali pokonać barierę wstydu i ukazać swoje prawdziwe emocje.

– Z mojej perspektywy najtrudniejsze dla wielu z nich było uwierzenie, że oni sami i to co mają w sobie jest największą wartością. Z dużą radością obserwowałam ich otwieranie się na nas-prowadzących, na grupę a przede wszystkim na siebie – mówi Renata Piotrowska, pomysłodawca spektaklu i jego reżyser i choreograf.

Po zakończeniu warsztatów, jeden z uczestników przyznał: najbardziej podobała mi się pozytywna atmosfera, fajne nastawienie prowadzących. Podobały mi się zajęcia z Renatą, bo nauczyły mnie wyrażać emocje w tańcu. Warsztaty pomogły rozwinąć mi horyzonty, lepiej zrozumieć sztukę współczesną i czym jest teatr tańca.

Premiera spektaklu B.R.E.A.K. zaplanowana jest na 11 grudnia 2010 roku. Teraz, do końca września, dla twórców projektu to czas pracy nad scenariuszem spektaklu. Od października ruszają próby.

Comments are closed.